Jak przemawiać, aby trafić do słuchaczy?

Aktualność

Jak przemawiać, aby trafić do słuchaczy?

Dzisiaj chciałbym podzielić się kilkoma wskazówkami dotyczącymi przemawiania publicznego, opartymi na moim własnym doświadczeniu, zwłaszcza doświadczeniu wyciągniętym po marcowym i kwietniowym konkursie mów wszelakich.

Wygłosiłem tę samą mowę zarówno w marcu, jak i kwietniu, na dwóch kolejnych etapach konkursu. Jednak zrobiłem to na dwa różne sposoby. Jeden z nich odniósł przeciętny efekt, a drugi trafił do słuchaczy. Za pierwszym razem mówiłem poważnie i patetycznie. Za drugim na luzie i z uśmiechem. Drugie podejście okazało się strzałem w dziesiątkę.

Oto kilka praktycznych wskazówek, które mam nadzieję, że będą dla was inspirujące.

Przede wszystkim, nie ma lepszego sposobu na przemówienie publiczne niż storytelling. Historie osobiste mają moc dotarcia do publiczności na głębszym poziomie. Opowiadaj o własnych trudnych przejściach i problemach w relacjach międzyludzkich. Szczegółowo opisuj swoje przeżycia w czasie teraźniejszy, to pozwala na oddanie emocjonalnej strony problemu.

Na pierwszym etapie wygłosiłem mowę, w której wykorzystałem scenę z filmu Monty Pythona. I tu pojawił się problem. Część publiczności ją znała, a część nie. Jak to opowiedzieć, żeby nie zanudzić tych, którzy to już znają, a jednocześnie dać szansę na zrozumienie dla pozostałych? Trudna sprawa. Dlatego lepiej sprawdzają się osobiste historie. Prawdopodobnie większość publiczności i tak ich nie zna, więc musisz opowiedzieć szczegółowo.

Co jest kluczowe w przemawianiu publicznym? Unikaj nadmiaru wątków i skomplikowanego języka. Staraj się przekazać swoje przesłanie w prosty i zrozumiały sposób. Wybierz takie tematy, z którymi każdy może się utożsamić. Staraj się, aby przesłanie było konkretne.

Aby ożywić swoje wystąpienie, zastosuj odrobinę humoru. Niech to będzie lekkie i przyjemne dla publiczności. Unikaj nadmiernego patosu, który może odstraszyć słuchaczy. Podejdź do tego z uśmiechem i na luzie. Pamiętaj, że twój odbiór przez publiczność zależy również od twojego własnego podejścia.

Czasami warto wykorzystać prezentację, ale pamiętaj, że musi mieć to uzasadnienie. Nie przeciążaj swojego wystąpienia multimediami. Skup się na historii, którą chcesz opowiedzieć i na kontakcie wzrokowym z publicznością.

Na koniec, zanim przystąpisz do swojego wystąpienia, rozgrzej swój głos. Wykonaj kilka ćwiczeń oddechowych i wydobądź swoje naturalne brzmienie. Ja to zaniedbałem przed kwietniowym wystąpieniem i odczuwałem skutki na scenie.

Przemawianie publiczne może być wyzwaniem, ale pamiętaj, że każdy z nas ma swoje własne historie i doświadczenia. Wykorzystaj storytelling, pokazując swoją emocjonalną stronę i dzieląc się własnymi trudnościami. Przekazuj proste przesłanie, unikaj skomplikowanego języka i dodaj odrobinę humoru. Powodzenia!

autor: Michał Spyra